Neden Pilates Yapmalıyız ?

       Pilatesin faydaları merkez bölgesinin kuvvetlenmesi ve esneklikten ibaret değildir. Tüm vücudu çalıştıran bu sporu düzenli olarak yapmak sırt ağrısını azaltır, kemik yoğunluğunu artırır ve kalp sağlığını destekler.

 

       Kemik Yoğunluğunu Artırır..

       Ağırlık çalışmalarının kemik yoğunluğunu artırdığı bilinirken, pilatesin de kemikler için şaşırtıcı faydaları vardır. Kemik de kas gibi dinamik bir dokudur ve direnç, ağırlık çalışmalarına tepki verir. Direnç egzersizlerinde kaslar kemiklere asılarak gerilim yaratırlar ve bu da kemiği güçlendirir. Pilateste direnç egzersizleri yaylar ve direnç bantlarıyla yapılmaktadır. Kendi vücut ağırlığınızla yapılan egzersizleri de direnç çalışmasıyla destekleyebilirsiniz. 

     

      Kilo Kaybı..

      Yarım kilo kaybetmek için günde 500 kalori daha fazla harcamak gerekir. İster diyet yapın, ister diyeti sporla birleştirin, pilates yardımcı olabilir. Yeni başlayanlar için düşük ila orta şiddetteki pilates egzersizleri dakikada 4 kalori yakar. Orta düzey egzersizler dakikada 6 kalori yakar. İleri düzeyde, orta ila yoğun pilates egzersizleri yapanlar ise dakikada 7.5 kaloriye kadar harcayabilirler.

 

      Sırt Kaslarının Güçlenmesini Sağlar..

      Pilatesin faydalarından biri de bel ağrısını azaltmak için etkili bir yöntem olmasıdır. Yapılan araştırmalarda bel ağrısı yaşayan kişiler düzenli olarak pilates yaptıklarında önemli derecede iyileşme sağlamışlardır. Pilates merkez (core) bölgesini güçlendirerek hemen arkasında yani belimizde yer alan Quadratus Lumbarum kasımızı desteklemesini sağlar. Ayrıca vücut duruşunu düzeltir ve kasılmış sırt kaslarınızı esnetir.

 

      Vücut Duruşunu Düzeltir

       Tüm gün masa başında oturarak, cep telefonuna odaklanmak için kambur bir şekilde durmak vücudun duruşunu bozar. Bu da zaman içinde kaslar arasında dengesizlik yaratır. Pilates bu kötü alışkanlıkların zamanla biriken kötü etkilerini geri döndürmeye yardımcıdır. Hayatımızı yaşama şeklimize göre çoğu kişinin vücudunda güç dengesizlikleri ve çok ciddi bir merkez (core) bölge zayıflığı söz konusudur. Pilates kasları teker teker çalıştırarak zayıf olanların güçlenmesini, kaybedilen gücün geri kazanılmasını ve tüm vücutta denge oluşmasını sağlar. Merkez bölgesinin güçlenmesi duruşu iyileştirirken, günlük aktiviteleri de daha rahat ve ağrısız bir şekilde yapmaya yardımcıdır.

       Sakatlanmaları Önler

       Pilates esnekliği, gücü ve dengeyi artırır. Bu sayede sakatlanma riskini azaltmış olur. Esneklik, hareket menzilini genişlettiği için sakatlığa karşı önleyicidir. Eğer diz ardı kirişi esnekliğini 10 derece artırabilirsiniz, yere eğilip bir şey aldığınızda belinizi sakatlama riskiniz düşer. Gücün artması hareket kontrolünü artırır. Ayrıca pilates vücut farkındalığını artırdığı için hareketleriniz daha verimli ve bilinçli olur. Bu da eklemler, tendonlar, kaslar ve bağ doku üzerindeki stresi azaltır.

KISACASI SAĞLIKLI BİR VÜCUT VE KALP İÇİN HAREKET ETMELİSİNİZ..